Electrochemistry Buffers
Buffer solutions suitable for use as reference and calibration standards for measuring pH values.
Quantity
- (4)
- (2)
- (1)
- (234)
- (12)
- (2)
- (2)
- (67)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (105)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (6)
- (3)
- (2)
- (38)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (165)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (46)
- (4)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (341)
- (1)
- (4)
- (21)
- (8)
- (9)
- (2)
- (1)
- (9)
- (2)
Physical Form
- (28)
- (11)
- (1)
- (1)
- (895)
- (2)
- (5)
- (25)
pH
- (1)
- (3)
- (2)
- (11)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (5)
- (1)
- (15)
- (2)
- (4)
- (49)
- (14)
- (5)
- (8)
- (6)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (13)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (21)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (6)
- (3)
- (3)
- (9)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (41)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (23)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (17)
- (8)
- (6)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (12)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (64)
- (16)
- (12)
- (4)
- (25)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (2)
- (10)
- (3)
- (3)
- (6)
- (2)
- (5)
- (4)
- (18)
- (15)
- (7)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (14)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
Solution Type
- (2)
- (329)
- (1)
- (8)
- (1)
- (35)
- (1)
- (14)
- (28)
- (4)
- (2)
- (6)
- (219)
- (1)
- (1)
For Use With (Application)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (6)
- (16)
- (1)
- (369)
- (1)
- (14)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (5)
- (5)
- (11)
- (76)
- (2)
- (14)
- (50)
- (15)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
46
–
60
of
1,643
results
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| Color | Undesignated |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST. |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, pH 6.00 |
| Grade | Certified |
| Identification | Pass Test |
| ChemAlert Storage Symbol | Gray |
| CAS | 1310-73-2 |
| Health Hazard 3 | Emergency Overview May cause eye, skin, and respiratory tract irritation. Handle in accordance with good industrial hygiene and safety practice. Wash off immediately with plenty of water for at least 15 minutes. Get medical attention immediately if symptoms occur. Rinse immediately with plenty of water, also under the eyelids, for at least 15 minutes. Obtain medical attention. Move to fresh air. If breathing is difficult, give oxygen. Get medical attention immediately if symptoms occur. Do not induce vomiting. Obtain medical attention. . . NFPA Health:1 Flammability:0 Instability:0 |
| MDL Number | MFCD00134130 |
| Health Hazard 2 | CAUTION! |
| pH | 6.00 |
| Melting Point | 0°C |
Promotions Available
Buffer Solution, pH 7.40 (Certified), Fisher Chemical™
Buffer Solution, pH 7.40 (Certified), Fisher Chemical™
Potassium Phosphate Monobasic/Sodium Hydroxide
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| MDL Number | MFCD00134130 |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST. |
| Packaging | Poly Bottle |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 7.4 |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, pH 7.40 |
| Grade | Certified |
| Identification | Pass Test |
| ChemAlert Storage Symbol | Gray |
| Density | 1.0g/cm³ |
| Melting Point | 0°C |
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| Color | Undesignated |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST. |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, pH 3.00 |
| Grade | Certified |
| Identification | Pass Test |
| ChemAlert Storage Symbol | Gray |
| Density | 0.7g/cm³ |
| CAS | 7732-18-5 |
| Health Hazard 3 | Emergency Overview May cause eye, skin, and respiratory tract irritation. The toxicological properties have not been fully investigated. Use personal protective equipment. Ensure adequate ventilation. Wash off immediately with plenty of water for at least 15 minutes. Get medical attention immediately if symptoms occur. Rinse immediately with plenty of water, also under the eyelids, for at least 15 minutes. Obtain medical attention. Move to fresh air. If breathing is difficult, give oxygen. Get medical attention immediately if symptoms occur. Do not induce vomiting. Do not induce vomiting. Obtain medical attention. NFPA Health:1 Flammability:0 Instability:0 |
| MDL Number | MFCD00146206 |
| Health Hazard 2 | CAUTION! |
| pH | 3.00 |
| Melting Point | 0°C |
| Description | pH 4.01 (Red) Buffer |
|---|---|
| Traceability to NIST | Yes |
| pH | 4.01 |
| Solution Type | Buffer |
| Description | pH 7.00 (Yellow) Buffer |
|---|---|
| Traceability to NIST | Yes |
| pH | 7 |
| Solution Type | Buffer |
Promotions Available
Buffer Solution, pH 9.00 (Certified), Fisher Chemical™
Buffer Solution, pH 9.00 (Certified), Fisher Chemical™
Boric Acid/Potassium Chloride/Sodium Hydroxide
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| CAS | 7732-18-5 |
| Health Hazard 3 | Emergency Overview May cause eye, skin, and respiratory tract irritation. Use personal protective equipment. Ensure adequate ventilation. Wash off immediately with plenty of water for at least 15 minutes. Get medical attention immediately if symptoms occur. Rinse immediately with plenty of water, also under the eyelids, for at least 15 minutes. Obtain medical attention. Move to fresh air. If breathing is difficult, give oxygen. Get medical attention immediately if symptoms occur. Do not induce vomiting. Obtain medical attention. Obtain medical attention. . NFPA Health:1 Flammability:0 Instability:0 |
| MDL Number | MFCD00146206 |
| Health Hazard 2 | CAUTION! |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST. |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 9.00 |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, pH 9.00 |
| Grade | Certified |
| Identification | Pass Test |
| ChemAlert Storage Symbol | Gray |
| Melting Point | 0°C |
| Health Hazard 3 | GHS P Statement P280-P264-P305+P351+P338-P337+P313 Wear protective gloves/protective clothing/eye protection/face protection. Wash thoroughly after handling. IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. If eye irritation persists: Get medical advice/attention. |
|---|---|
| MDL Number | MFCD00012462 |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement H319 Causes serious eye irritation. |
| Color | Colorless |
| Solubility Information | Fully miscible in water. |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 6.0 |
| Health Hazard 1 | Warning |
| Chemical Name or Material | Sodium citrate buffer soln. |
| TSCA | Yes |
| Recommended Storage | Keep cold |
| Concentration | 0.5 M |
| Odor | Odorless |
| Linear Formula | KHC8H4O4 |
|---|---|
| Color | Colorless |
| Traceability to NIST | Traceable to NIST |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution pH 4.0 at 25°C |
| Grade | Certified |
| Identification | Passes Test |
| Density | 1g/mL |
| CAS | 67-56-1 |
| Health Hazard 3 | GHS P Statement If in contact with skin or eyes, rinse thoroughly with water for 15-20 minutes. If swallowed, get medical attention. |
| Decomposition Information | Formaldehyde; Carbon monoxide; Carbon dioxide |
| Health Hazard 2 | GHS H Statement Solution is not hazardous. |
| Solubility Information | Soluble in water |
| pH | 4.00 to 4.01 |
| Recommended Storage | Room Temperature |
| Formula Weight | 204.23 |
| Specific Gravity | 1g/mL |
| CAS Max % | 0.005 |
Ricca Chemical Company Total Ionic Strength Adjustment Buffer (TISAB II), with CDTA, Ricca Chemical
For Fluoride Analysis using Ion Selective Electrodes
| Name Note | With CDTA |
|---|---|
| CAS | 13291-61-7 |
| For Use With (Equipment) | Ion Selective Electrode |
| Physical Form | Liquid |
| pH | 5.4 |
| CAS Min % | 0.33 |
| Chemical Name or Material | Buffer Solution, Total Ionic Strength Adjustment Buffer (TISAB II) |
| Grade | Laboratory |
| Concentration | 1X |
| For Use With (Application) | Fluoride Analysis |
| Solution Type | Buffer |
| CAS Max % | 0.34 |